به نام خداوند پروانه ها

نخستین جشنواره مجازى”مثل ماه

در دو بخش : شعر و داستان کودک

با هدف :
۱-  کمک به ارتقاء سطح کیفى و کمى ادبیات کودک ،
۲-  شناسایى استعدادهاى برتر
۳-  حمایت از تولیدات فاخر و ماندگار در حوزه ادبیات کودک

گروه سنى شرکت کنندگان :
کودک ونوجوان   _  بزرگسال

موضوعات محوری :

عزت نفس (دارای امتیاز ویژه)، همدلی، مسئولیت پذیری،  ادب و احترام، پرهیز از قضاوتهای عجولانه، امید، ایثار، پرهیز از اسراف، تولید ملی، حفظ محیط زیست

و پدرم قهرمان است(دارای امتیاز ویژه)

راهنمایی در خصوص آشنایی بیشتر با برخی از موضوعات :

 1. مسئولیت پذیری ( همراه با مثال) :

  درکلاس علوم ، تعدادی از دانش آموزان مسئول تهیه روزنامه دیواری شدند.آنها می دانستند برای اینکه کارها خوب پیش برود ، باید وظایف مختلف را به صورت عادلانه بین خودشان تقسیم کنند .مثلا یکی مسئول خرید مقوا و ماژیک شود ، یکی مطلب های علمی را جمع آوری کند و یکی که خوش خط تر است مطالب را بنویسد . سهیل مسئول خرید مقوا و ماژیک شد و باید روز شنبه وسایل خریداری شده را با خودش به مدرسه می آورد تا امیر بتواند مطالب را روی مقوا بنویسد و روز یکشنبه روزنامه دیواری آماده شده را به معلم شان تحویل دهد . اما روز شنبه ، سهیل فقط ماژیکها را با خودش آورده بود و خبری از مقوا نبود. به نظر شما این مسئله ، چه اثرات منفی با خودش به دنبال داشت ؟
  در این شرایط ،آیا امیر می توانست کار نوشتن را انجام بدهد؟
  آیا روزنامه دیواری ، در روز یکشنبه آماده تحویل می شد؟
  آیا دوستان سهیل ، نسبت به او دچار حس ناراحتی نمی شدند ؟
  و آیا اگر یکبار دیگر، قرار باشد یک کار، گروهی انجام شود، آیا کسی حاضر خواهد شد با سهیل هم گروه شود؟
  مسئولیت پذیری ؛ یعنی فرد ، وظایف تعیین شده خودش را به درستی و در زمان مناسب ، انجام دهد. و چنانچه فردی مسئولیت پذیر نباشد ، علاوه بر اینکه خودش ، دچار مشکل می شود، باعث خواهد شد تا برای دیگران هم مشکلاتی به وجود بیاید به طور کلی هر کدام از ما انسان ها علاوه بر اینکه در برابر خودمان مسئول هستیم ، در برابر دیگران ، خدا ، طبیعت و... نیز مسئولیم.
  جملات طلایی : من می توانم - به من اعتماد کن

 2. قضاوت عجولانه (همراه با مثال):

  یک روز دوست سارا با او تماس گرفته و او را به منزلشان دعوت کرد تا با هم بازی کنند.سارا هم بعد از اینکه از مادرش اجازه گرفت، دعوت دوستش راپذیرفت . ان روز بعدازظهر سارا و دوستش حسابی با هم بازی کردند و به هردوشان خیلی خوش گذشت..اما وقتی سارا به خانه برگشت، مادرش متوجه شد که او خیلی ناراحت است .مادر به سارا گفت: “ دوست داری درباره مسئله ای که ناراحتت کرده با هم صحبت کنیم ؟ “ سارا گفت:بله و ادامه داد: “ امروز خیلی بهم خوش گذشت اما بعد از اینکه از دوستم خداحافظی کردم و وارد حیاط خونشون شدم تا بیام بیرون ، پدرش رو دیدم که پشت به من ایستاده بود و در حال آب دادن به گلهای باغچه بود ، من بهشون سلام کردم ولی ایشون علاوه بر اینکه جواب سلامم رونداد حتی بهم نگاه هم نکرد.بخاطر این رفتار پدرش تمام حس شادیم به غم تبدیل شد
  مادرجواب داد: “ فکر می کنی ، پدرشون چرا جواب سلامت رو ندادن؟ “
  سارا گفت : “حتما از من خوششون نیومده .شاید ایشون من رو دوست نداره
  مادر گفت :” به نظر تو ، بجز این دلیل ، چه دلایل دیگه ای می تونه وجود داشته باشه که باعث بشه ، پدرشون جواب سلام تو رو ندن ؟
  ساراکمی فکر کرد و گفت : “نمی دونم
  و مادر جواب داد : می خوای یه کم بیشتر فکر کنی؟
  سارا بیشتر فکر کرد و گفت: شاید تو گوششون هدفون بوده و صدای من رو نشنیدن ، مثل اون دفعه که شما صدام کردید و چون من داشتم با هدفون موسیقی گوش می کردم ، صدای شما رو نشنیدم.
  مادرلبخندی زد و گفت : خوب دیگه چه دلایلی می تونه وجود داشته باشه؟
  سارا ادامه داد : شایدم فکر کردن دارم به همسایه شون سلام می کنم که انطرف تر وایستاده بودن. شایدم آروم سلام کردمو صدام رو نشنیدن.
  مادر با لبخندی مهربانانه گفت : می دونی سارا ، پدر دوستت چند سال قبل ، تصادف کردن و و شنوایی شون ، آسیب دیده و از اون زمان مجبور هستن از سمعک استفاده کنن تا بتونن بشنون.ولی الان چند روزه که سمعکشون خراب شده و دادن که تعمیر بشه ، برای همین اصلا صدای تو رو نشنیدن . حالا متوجه شدی چرا جواب سلامت رو ندادن؟
  سارا سرش را پایین انداخت و گفت : بله مادر ، من اشتباه کردم.
  مادر گفت : دختر گلم می دونی اسم این اشتباه شما چی؟
  وسارا زیر لب گفت : بله .قضاوت عجولانه
  مادر با آرامش ادامه داد: برای هر رفتاری ، چندین دلیل می تونه وجود داشته باشه ، باید قبل از اینکه درباره مسئله ای قضاوت کنیم ، تمام دلایل احتمالی بروز اون مسئله رو بررسی کنیم و با عجله قضاوت نکنیم.

  جمله طلایی ۱: با عجله قضاوت نکنیم.
  جمله طلایی ۲ : قبل از قضاوت ، تمام دلایل یک رفتار را بررسی کنیم.

 3. عزت نفس

  عزت نفس یا حرمت خویش ، یک ویژگی فرا اخلاقی ست که تاثیر بسیاری بر شکل گیری صحیح ویژگی های اخلاقی دارد.این صفت عبارت است از درجه تصویب ، تایید و ارزشی که شخص نسبت به خود احساس می کند و یا قضاوتی که فرد نسبت به ارزش خود دارد.
  مبنای تشکیل عزت نفس، حس خودپنداره است .یعنی شناختی که فرد از ویژگی های مختلف جسمانی و روانی خود دارد.پس از شکل گیری این شناخت یعنی تشکیل خود پنداره، چنانچه فرد هریک از این ویژگی ها را ارزشمند بداند ، می توان گفت در مورد آن ویژگی به عزت نفس رسیده است و چنانچه آن ویژگی را فاقد ارزش بداند حتی اگر از نظر دیگران ارزشمند باشد. می توان گفت درمورد آن ویژگی از عزت نفس کافی برخوردار نیست.
  دانشمندان علوم اجتماعی معتقدند که فقدان عزت نفس بالا ، ریشه بسیاری از بیماریهای اجتماعی از جمله ابتلا به مصرف روان درمان گرها ، عملکرد ضعیف تحصیلی ، افسردگی و شکل های مختلف خشونت می باشد.
  پایه های شکل گیری عزت نفس از دوران کودکی گذارده می شود ولی در سنین مختلف از نظر شدت دستخوش تغییراتی می گردد .مثلا در سن نوجوانی کاهش و در اوایل جوانی ، افزایش می یابد.
  عزت نفس عبارت است از احساس ارزشمند بودن؛ این حس از مجموعه افکار، احساسات، عواطف و تجربیات ما در طول زندگی ناشی می شود. می اندیشیم که فردی با هوش یا کودن هستیم؛ احساس می کنیم که شخصی منفور یا دوست داشتنی هستیم؛ مورد قبول و اطمینان هستیم یا خیر؟ خود را دوست داریم یا نداریم؟ همانطور که ملاحظه می کنید، مولفه های عزت نفس، گسترده و پیچیده است. مجموعه این برداشت ها و ارزیابی ها و تجاربی که از خویش داریم باعث می شود که نسبت به خود احساس خوشایند ارزشمند بودن، یا بر عکس احساس ناخوشایند بی کفایتی داشته باشیم، لازم به ذکر است که اعتماد به نفس برآیند عزت نفس بشمار می آید. یعنی از عزت نفس ناشی می شود.
  همه افراد ، صرف نظر از سن، جنسیت، زمینه فرهنگی و جهت و نوع کاری که در زندگی دارند ، نیازمند عزت نفس هستند. عزت نفس پایدار رابطه تنگاتنگ با خودباوری واقعی دارد. خودباوری واقعی یعنی : خود را آن گونه که هستیم باور کنیم. عزت نفس از متغیرهایی است که بر همه سطوح زندگی اثر می گذارد. بررسی های گوناگون حاکی از آن است که چنانچه نیاز به عزت نفس ارضاء نشود ، نیازهایی نظیر آفریدن ، پیشرفت ، و یا درک و شناسایی استعدادهای بالقوه محدود می ماند. به خاطر بیاورید هنگامی که کاری را به بهترین نحو به پایان رسانده اید چه احساس خوشی به شما دست داده است. افرادی که احساس خوبی نسبت به خود دارند ، معمولاً احساس خوبی نیز نسبت به زندگی خواهند داشت . آنها می توانند با اطمینان به خود و اطرافیان ، با مشکلات و مسئولیت های زندگی مواجه شوند و از عهده آنها برآیند.

 4. پدرم قهرمان است

  پدرم قهرمان است ، جمله ای است در وصف پدری که در جایگاه و موقعیت شغلی یا اجتماعی خود می کوشد تا بهترین باشد، مشکلات و موانع او را از پا در نمی آورند، راستگو، درستکار و شجاع است. برای امنیت و آسایش مردم کشورش تلاش می کند؛ شاید او یک دانشمند، کارگر، معلم، مهندس، پزشک، نویسنده و ... باشد و شاید به شهدای انقلاب، دفاع مقدس و یا مدافعین حرم پیوسته باشد.

 


قوانین کلى جشنواره :

آثار مى با یست براى گروه هاى سنى الف،ب،ج  و کاملا متناسب با موضوعات بوده و   با قلم bنازنین و فونت ۱۴ در وردتایپ شده و ارسال گردد.هر شرکت کننده مجاز به ارسال سه اثر مى باشد.

آثار ارسالى باید خلاق  بوده ودر هیچ جشنواره اى حایز رتبه نشده باشد.اشعار در قالب هاى کلاسیک سروده شده  و داستان ها نیز حداقل  به ۳۰۰ و حداکثر به  ۷۰۰ کلمه محدود شوند.

ذکر مشخصات صاحب اثر الزامى ست( نام ،نام خانوادگى، سن و تحصیلات ، شماره تماس)

 

نحوه ارسال آثار:

پست الکترونیکى سایت مثل ماه j.meslemah@gmail.com

نشانى های تلگرام :meslemah313  و  meslemah_bot

شماره تماس پیامکی : ۵۸۸۸ ۳۱۳  ۰۹۰۳  (پاسخگویی از ساعت ۱۴ الی ۱۷ روزهای غیر تعطیل)

مثل ماه از میزبانی سازمانها، مجموعه های دولتی و خصوصی و خیرین فرهنگ دوست در برگزاری دوره های بعدی جشنواره استقبال می نماید.

www.meslemah.ir

 

مهلت ارسال آثار : پایان آذرماه ۹۵ ( تا ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ تمدید شد.)

2website asaco 4asa آساکو

تمام حقوق و مزایای این سایت متعلق به مثل ماه می باشد.meslemah.ir